wtorek, 5 sierpnia 2008

Potencjał wód geotermalnych w Polsce

W dobie poszukiwania alternatywnych rozwiązań pozyskiwania energii coraz większą uwagę zwraca się na wykorzystanie naturalnych zasobów geotermalnych.


Te, do tej pory lekceważone czy niedoceniane, są w coraz większym stopniu postrzegane jako najważniejsze naturalne zasoby energii. W dodatku dużo bardziej wydajne niż energia wiatrowa czy słoneczna, których wydajność ocenia się na poziomie 20-35%, podczas gdy wydajność energii geotermalnej wynosi aż 70-80%. Najpoważniejszym jednak argumentem jest fakt, iż energia geotermalna, podobnie jak inne zasoby OZE, jest niewyczerpalna, a przy tym nie generuje żadnych toksycznych odpadów czy emisji.

Jednak mimo tych wszystkich plusów, poważnym czynnikiem hamującym sukces energii geotermalnej jest wysoki koszt całej instalacji i odwiertów do wydobycia gorącej wody spod powierzchni ziemi. Są one porównywalne z odwiertami ropy czy gazu ziemnego, ale należy zauważyć, że koszty wytwarzania energii tą drogą wykazują tendencję malejącą. W związku z tym, w miarę jak koszty energii geotermalnej będą się stawać coraz bardziej przystępne, wzrastać będzie też zainteresowanie jej wykorzystaniem. Tym bardziej, że rosnące ceny ropy oraz świadomość negatywnego oddziaływania emisji gazów, nie dają żadnej nadziei na poprawę sytuacji.

A że to zainteresowanie już dziś jest ogromne, świadczy fakt istnienia ciepłowni geotermalnych na terenie kilku krajów Unii Europejskiej: w Islandii, Grecji, Włoszech, Turcji, Niemczech i Austrii. Potencjalne obszary, na których można produkować ten rodzaj energii, występują na północno-zachodnim i środkowo-zachodnim wybrzeżu Włoch, w zachodniej Turcji oraz w niektórych rejonach Portugalii, Hiszpanii, Francji i Niemiec. Jak podaje portal Cire.pl, w Islandii 85% domów ogrzewanych jest energią geotermalną, a 30% z nich korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z energii geotermalnej. “Dojrzewa” włoski rynek energii geotermalnej, którego zainstalowana moc wytwórcza do roku 2020 może wzrosnąć do 1 200 MWe – 1 500 MWe. Niemcy z kolei, według najnowszych danych, posiadają prawie 150 zakładów oraz rurociąg o wartości 4 mld euro. W Niemczech rozwój tego sektora jest stymulowany poprzez kolejne ustawy, co sprawia, że realizacja projektów dotyczących energii geotermalnej staje się finansowo opłacalna.

W Polsce potencjał geotermalny jest ogromny, zasoby znajdują się na 80% powierzchni kraju, szczególnie zaś w Zakopanem i na Podhalu. Już teraz dziewięćdziesiąt procent tamtejszych hoteli oraz około 250 tys. prywatnych gospodarstw domowych korzysta z tego rodzaju energii. Niestety jak na takie warunki, ich wykorzystanie jest niewielkie. W kraju funkcjonują zaledwie trzy ciepłownie geotermalne: w Pyrzycach, Uniejowie i Mszczonowie. Teraz własne chcą wybudować kolejne miejscowości, dwie śląskie gminy: Poczesna i Kamienica. Tu zasoby udało się odnaleźć przypadkiem, przy okazji wykonywania odwiertów w poszukiwaniu złóż metali. Miejscowe władze liczą, że gorące źródła ogrzeją na początek budynki użyteczności publicznej: szkołę, urząd gminy i basen.

Więcej informacji o wodach geotermalnych w artykule pt. Wody geotermalne ogrzeją domy.

Brak komentarzy: