poniedziałek, 4 sierpnia 2008

Jest podpisana nowelizacja prawa budowlanego

O dyskusjach nad projektem nowelizacji prawa budowlanego mówiono już od dawna, w końcu stało się: w czwartek prezydent podpisał ustawę.

Przyjęta przez sejm 26 czerwca, a podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 31 lipca 2008 r. nowelizacja ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która obowiązuje w krajach Europy od 2006 r. Ma ona ograniczyć rosnące w szybkim tempie zapotrzebowanie na energię. Polska o trzy lata odłożyła datę wprowadzenia dyrektywy (termin ten minął 4 stycznia 2006 r.), ponieważ nie dysponowała odpowiednią liczbą fachowców z uprawnieniami energetycznymi.

I pewnie na początku nie będzie lepiej, jako że dopiero pod koniec 2009 r. zaczną dobiegać końca studia podyplomowe na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska lub energetyka, uprawniające do sporządzania certyfikatów. Nowy zawód będzie również dostępny dla osób, które odbędą kursy i zdadzą egzamin przed właściwym ministrem ds. budownictwa. Jednak nie ma pewności, czy wszyscy chętni zdążą przed 1 stycznia 2009 r. z odbyciem odpowiednich szkoleń i zaliczeniem państwowego egzaminu.

Gazeta Prawna mówi jednak o liczącej ok. 80 tys. grupie osób, posiadającej uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej, która o ile spełnia pozostałe warunki, będzie mogła przystąpić do wydawania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków i lokali.

A te pozostałe wymogi, od których zależą uprawnienia do wydania świadectwa charakterystyki energetycznej to: pełna zdolność do czynności prawnych, ukończone co najmniej studia magisterskie oraz niekaralność za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe.

Dyskusję na pewno wywoła jeszcze temat ceny certyfikatów. Świadectwo energetyczne będzie kosztować około 1.000 zł i najpóźniej po 10 latach powinno być wydane nowe.

A jak wygląda proponowany cennik za świadectwa w zależności od rodzaju budynku? Przeczytasz tutaj.

Brak komentarzy: