poniedziałek, 4 sierpnia 2008

Docieplenie w termomodernizacji

Podpisana w ubiegłym tygodniu przez prezydenta nowelizacja Prawa budowlanego nie pozostawia złudzeń. Pora na energooszczędność.

Przystępując do UE Polska została zobligowana do dostosowania prawa lokalnego do wymogów unijnych, a dyrektywa EPBD wyznacza kierunek racjonalnego wykorzystywania naturalnych zasobów i oszczędnego gospodarowania energią. Proces ten wspomagać ma wchodząca w przyszłym roku obowiązkowa certyfikacja budynków. To ona i zaszeregowanie nieruchomości do poszczególnych klas energetycznych ma zachęcić inwestorów i właścicieli do zwrócenia uwagi na potencjał energetyczny budynku.

Stąd tak wielkie znaczenie ma w tym momencie termomodernizacja. Może ona przebiegać na wielu płaszczyznach, począwszy od docieplania przegród zewnętrznych budynku: fundamentów, ścian, dachu, przez przyjrzenie się systemom wentylacji czy ogrzewania. W związku z tym na portalu TermoDom.pl w Temacie miesiąca - Metody efektywnego docieplania przegród – piszemy, jak skutecznie wykonać izolację termiczną, aby zminimalizować straty ciepła. A możliwości jest wiele, najważniejsze jednak, by wybrana metoda była dostosowana do potrzeb i technologii, w której wykonany został budynek. Inaczej przecież ociepla się dom podpiwniczony, a inaczej wygląda izolacja termiczna podłogi na gruncie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku popularnych dachów skośnych czy płaskich. Znajomość konstrukcji poddasza i jej wymagań jest tu nieodzowna. Wreszcie istotne jest w każdym przypadku zastosowanie optymalnych dla przegrody materiałów izolacyjnych, aby osiągnięty współczynnik przenikania ciepła był jak najniższy. I okazuje się, że najlepsze wyniki zapewni nie tyle gruba warstwa izolacji, co dopracowanie szczegółów i staranne wykonanie docieplenia. To, co często się pomija lub nie zauważa, to błędy, które skutkują mostkami termicznymi. Tylko bowiem ciągła izolacja termiczna ułożona na wszystkich ścianach zewnętrznych stanowi rozwiązanie poprawne i sprzyjające energooszczędności, bo eliminuje mostki termiczne.

Docieplanie to wreszcie nie tylko realne korzyści finansowe w postaci niższych rachunków za energię. Równie ważne stają się wizualne efekty termomodernizacji, dzięki której starsze budynki odzyskują estetyczny wygląd, a niejednokrotnie wiąże się to również z poprawą ich funkcjonalności oraz komfortu użytkowania.

Korzyści wynikłych z tego rodzaju inwestycji z całą pewnością nie należy więc rozpatrywać wyłącznie z ekonomicznego punktu widzenia. Tym bardziej, że oszczędności są wprawdzie odczuwalne natychmiast, ale poniesione nakłady finansowe zwracają się często dopiero po wielu latach. Dużo istotniejszy jest wkład w ochronę środowiska. Mniejsze zużycie energii to niższy poziom emisji CO2 do atmosfery. A jak bardzo możemy się tu przyczynić, świadczą statystyki, wg których 40% całkowitego zużycia energii w UE stanowi zużycie energii w budynkach, z czego dwie trzecie zużywają gospodarstwa domowe.

Brak komentarzy: