środa, 20 sierpnia 2008

Ekologiczny, inteligentny i energooszczędny dom w kształcie igloo

Dom inspirowany eskimoskim igloo, czy też projektami kosmicznych domów NASA powstał najpierw w wyobraźni francuskiego architekta Patricka Marsilli, a potem w rzeczywistości. A było to już 20 lat temu, kiedy w 1988 roku postawiono pierwszy taki model w Bratanii. Domespace, bo tak nazywa się ta konstrukcja, to drewniany, okrągły i obracający się dom. Kulista forma budynku oraz możliwość obracania się ma oszczędzać straty ciepła zimą i powodować mniejsze nagrzewanie się ścian latem. Ściany mają grubość 30 cm i wykonane są z drewna.



Z nowoczesnych technologii w Domespace zainstalowano solary słoneczne oraz system zbierania wody deszczowej.

Unikalną cechą okrągłego domu jest jego funkcja obracania się. Budynek stoi na metalowym łożysku, które pozwala mu na kręcenie w zależności od kąta padania światła słonecznego. Sterowanie jest na pilota – dom można odchylić w prawo lub w lewo, obrócić w zależności od upodobań. Można nawet określić prędkość, z jaką budynek będzie się kręcił.

Popularność domu rośnie – tylko we Francji zbudowano już ponad 130 takich budynków. Oprócz tego są realizacje w Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, a także za oceanami: w Stanach Zjednoczonych i Tajlandii. Ciekawe, kiedy stanie pierwszy Domespace w Polsce?

Inne nietypowe rozwiązania stosowane w budowie domów? Przeczytaj o domach w kontenerze w artykule pt. Dodo – mobilne domy XXI wieku.

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

ja chcę taki dom :) z chęcią będę pierwszą osobą w Polsce która zakupi taki dom.

Instal Solar pisze...

Ekologiczne igloo - niesamowite!

Damian Warnik pisze...

Taki dom to przyszłość i to bez dwóch zdań. Stosując innowacyjne rozwiązania jak z https://interblue.pl/inteligentny-dom,c,31 mamy pewność, że nasz inteligentny dom będzie spełniał wszystkie nowoczesne funkcje. W końcu przyszłość jest od tego, aby sobie ułatwiać życie.

Andrzej pisze...

Ja w budowie własnego, ekologicznego domu postawiłem na konstrukcję instalacji wodnej, do której pompowana jest czysta woda z studni. W instalacji znajdują się m.in. pompa hydroforowa - https://www.dostudni.pl/pompy-hydroforowe,c10.html, a także odżelaziacz. Nadmiar żelaza w wodzie jest częstym problemem spotykanym przy tego typu rozwiązaniach. Może ktoś mi doradzi na jakie jeszcze inne elementy instalacji powinienem zwrócić uwagę ?

Zbyszek Kwaśny pisze...

W sumie takie zastosowania różnych technologii sprawiają, że nasze codzienne życie staje się o wiele bardziej wygodne. W sumie inteligentne budynki https://www.se.com/pl/pl/work/solutions/system/s1/buildings-systems.jsp z pewnością będą jeszcze bardziej się rozwijały i myślę, że akurat ten kierunek jest jak najbardziej właściwy.

Anonimowy pisze...

Jak dla mnie jeśli nasz dom spełnia takie funkcje to bardzo fajnie i jestem zdania, ze jak najbardziej należy korzystać z takich rzeczy. Tym bardziej, że teraz praktycznie wszystko jest na prąd. Gorzej jak wydarzy się awaria prądu to jak napisano w https://poprostuenergia.pl/awarie-pradu-gdzie-zglosic-awarie-pradu-w-naszym-domu/ warto wiedzieć gdzie ją zgłosić.

Jan Świątek pisze...

Jeśli faktycznie chcemy mieć już pełni ekologiczny dom to ja bym jeszcze zainteresował się instalacją fotowoltaiczną. Jestem zdania, że takie realizacje jak robi firma http://inovativ.pl/realizacje/ są najlepszą rekomendacją do tego, aby zainwestować w fotowoltaikę.

Wojciech Roszkowski pisze...

Tak naprawdę to takie domy są bardzo fajne ale moim zdaniem w każdym obiekcie bardzo istotną sprawa jest samo wykonanie instalacji sanitarnych. Ja mogę na pewno polecić każdemu hydraulika https://rost.wroclaw.pl/ który doskonale te prace wykonuje.

Karolina Zarębska pisze...

Z całą pewnością jak piszą tu powyżej to właśnie współpraca z dobrym elektrykiem jest bardzo ważna i muszę przyznać, że są to istotne kwestie. Ja jak coś od zawsze do wszelkich prac elektrycznych wzywam elektryka http://anluks.pl/ na którym na pewno można polegać.

Dominika Starańska pisze...

Z usług firmy http://hydraulik.wroclaw.pl/ korzystam od lat i zawsze mogę liczyć na ich profesjonalną obsługę. Bez względu na rodzaj problemu hydraulicznego, ich zespół radzi sobie z nim sprawnie i skutecznie. Moje pełne zadowolenie i zaufanie idą w ich kierunku.

Sebastian Baranowski pisze...

Pierwszy raz widzę taki dom. Dla mnie jest to potwierdzenie zasłyszanej kiedyś tezy, że ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wszystkie ekologiczne rozwiązania są godne docenienia, każdy z nas może produkować własny prąd w swoich domach z pomocą https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ . To ważne ze względu na troskę o środowisko ale i o własny portfel patrząc na to jak ceny prądu niebezpiecznie szybują.