piątek, 8 sierpnia 2008

Alternatywne źródła energii - nowości na rynku

Zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii powoduje, że w Europie dynamicznie rośnie rynek urządzeń fotowoltaicznych związanych z budownictwem.

Mowa o elementach fotowoltaicznych pełniących rolę zewnętrznych elementów budynków, na przykład dachu, fasady lub świetlików. Dzięki wykorzystaniu modułów fotowoltaicznych energia słoneczna jest przechwytywana i używana do generowania energii elektrycznej. Takie nowoczesne rozwiązania wykorzystują bitumiczna dachówka solarna, której elementy, odpowiedzialne za pozyskiwanie energii słonecznej, wykonane są z materiałów wykorzystywanych przez NASA do produkcji satelitów. W Polsce tego rodzaju materiały oferuje firma Tegola.

Moduł fotowoltaiczny najnowocześniejszych dachówek wykonany jest z krzemu amorficznego z potrójnym łączeniem. W odróżnieniu od modułów z krzemu krystalicznego dachówki łączą w sobie wysokie parametry produkcji energii i właściwości dachówek bitumicznych. Dodatkowo kąt nachylenia dachu oraz orientacja względem stron świata podnoszą ich wydajność nawet o 20 procent w porównaniu do tradycyjnych systemów bazujących na krzemie krystalicznym.

Za powłokę często służy już nie szkło, lecz niezwykle śliska i gładka warstwa z supertworzywa – tefzalu, co zapewnia wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast specyficzna budowa bardzo skutecznie zapobiega osadzaniu się kurzu i brudu, co gwarantuje najwyższą wydajność "dachowej elektrowni". Okablowanie i przewody poszczególnych modułów są łatwo dostępne i możliwe do skontrolowania przez elektryka oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych. W zależności od potrzeb, lekkie i elastyczne dachówki solarne mogą pokrywać całość lub tylko część zapotrzebowania na energię elektryczną – dlatego właśnie sprzedaje się je na kilowaty.

Przy tych wszystkich niezwykłych właściwościach dachówki solarne są łatwe i w pełni kompatybilne w montażu z innymi pokryciami bitumicznymi, zapewniając tym samym pełną i niezawodną izolację standardowego dachu. Pod warunkiem, że ich montażem zajmie się dekarz, a nie jak w przypadku niezintegrowanych systemów fotowoltaicznych – elektryk. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że dach z dachówką solarną będzie nie tylko źródłem darmowej energii, ale zachowa również funkcję hydroizolacyjną.

Więcej informacji tutaj.

2 komentarze:

Mateusz Domański pisze...

W sumie są to bardzo popularne rozwiązania na dzień dzisiejszy ale u mnie jeszcze ich nie ma wdrożonych. Za to całkiem niedawno wyzwałem fachowców z firmy https://pomiary-szczecin.pl/ aby wykonali dla mnie wszelkie niezbędne pomiary elektryczne i na szczęście wszystko jest w porządku.

Dorota pisze...

Fotowoltaika zdecydowanie, jak patrzeć jeszcze na to jak ceny mają pójść w górę to każda oszczędność na prądzie ma sens i cała instalacja zwróci się wtedy dużo szybciej. Jak szukacie dobrej oferty na terenie Małopolski to na pewno firma https://fiberlink.pl/fotowoltaika/fotowoltaika-dla-domu-i-biznesu/ może się zająć kompleksowo i projektem i montażem a jak trzeba będzie to też serwisem.