niedziela, 17 sierpnia 2008

Piec na paliwa stałe

Okres wakacji stanowi dobrą okazję do remontów i termomodernizacji budynków. Warto wtedy uwzględnić stan instalacji c.o i ewentualną wymianę pieca.

Przy doborze kotła na paliwa stałe należy zdecydować się przede wszystkim na rodzaj spalanego w nim paliwa. Wiedzieć trzeba, iż na ogół kotły spalają tylko jeden jego rodzaj, a zastąpienie go innym powoduje obniżenie sprawności. Nie każde też paliwo nadaje się do kotłów z automatycznym podajnikiem. W każdym też przypadku rodzaj paliwa decyduje o innej ilości popiołu. Wybór określonego paliwa wiąże się również ze sposobem jego transportu, a potem magazynowania, a więc zapewnienia niezbędnej do tego powierzchni. Za to ogromną zaletą jest fakt, że oprócz paliw węglowych do wyboru mamy: słomę lub wierzbę energetyczną, drewno, brykiety, pellety i wiele innych postaci biomasy.

Nie bez znaczenia są też warunki samej eksploatacji. Moc grzewczą kotła należy tak dobrać, aby zapewniała optymalne ogrzewanie, tj. 80-100W/m2 powierzchni. Poza tym każdy kocioł powinien być dokładnie izolowany termicznie, mniejsze będą wówczas straty energii, a praca kotła efektywniejsza. Sprawdźić również należy sposób podłączenia kotła do instalacji i komina, szczególnie gdy kupujemy kocioł do istniejącej już instalacji.

Trzeba też zdecydować się czy będziemy korzystać z instalacji grawitacyjnej, czy pompowej. W instalacji wymuszonej czyli pompowej obieg wody wymusza pompa zasilana elektrycznie. W instalacji grawitacyjnej wykorzystujemy prawa fizyki - woda zimna ma większą gęstość niż woda ciepła, grawitacyjnie będzie więc spływała do dołu, a ciepła będzie wypychana ku górze. Instalacja taka nie wymaga dodatkowego źródła prądu, co istotne z uwagi na koszty i uniezależnienie ogrzewania od awarii prądu. Jednak kocioł musi znajdować się w piwnicy albo chociaż 60 cm poniżej poziomu podłóg. W takiej instalacji można stosować tylko grzejniki zasilane z boku, czyli tradycyjną instalację c.o.

Dla klienta coraz istotniejszy jest komfort użytkowania, a wszystkie urządzenia ułatwiające obsługę kotła niestety podnoszą również cenę kotła. Warto jednak rozważyć większe koszty zakupu, by w pełni docenić zalety nowoczesnych urządzeń oraz zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo ich użytkowania i wygodę.

Zapraszamy do lektury artykułu pt. Zastosowanie kotłów na paliwa stałe.

3 komentarze:

Natalia Zimniewicz pisze...

Ja u siebie posiadam właśnie tego typu piec i jestem zdania, że jak najbardziej sprawdza się on w praktyce. Jak dla mnie bardzo ważną kwestią jest to, aby używać właśnie dobrego węgla lub ekogroszku. Taki produkt na pewno możemy dostać w https://sobianek.pl/ i ja właśnie z tego sklepu korzystam.

Przemysław Tolewski pisze...

Wydaje mi się, że nadal całkiem sporo osób używa takiego pieca i ja bardziej na ten moment rozważam to aby przejść na pompę ciepła. W końcu istnieją różnego rodzaju dofinansowania aby ją zamontować i dlatego warto jest to zrobić. Czytałem niedawno na stronie https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/dofinansowanie-do-pompy-ciepla-dowiedz-sie-jak-uzyskac-i-na-co-przeznaczyc-srodki/ jak takie dofinansowanie na pompę ciepła uzyskać.

Karol Dusza pisze...

Coraz więcej osób decyduje się obecnie na ogrzewanie elektryczne a dokładnie na pompę ciepła. Trzeba jednak wziąć pod uwagę zwiększenie zużycia prądu dlatego rozważyć trzeba równoczesny montaż paneli fotowoltaicznych. Jeśli szukacie sprawdzonego dostawcy takiej instalacji to sprawdźcie na ofertę https://fiberlink.pl/fotowoltaika/. Zajmują się kompleksowo montażem od projektu po serwis. Pomagają w uzyskaniu dotacji na ten cel, również w zorganizowaniu kredytu.