czwartek, 21 sierpnia 2008

Folie okienne – energooszczędne, przeciwwłamaniowe

Nowoczesne budownictwo coraz częściej wykorzystuje duże przeszklone powierzchnie, które choć mają wiele zalet, nie są pozbawione wad. Wówczas nieodzowne są folie.

Skoro mowa o zaletach, nie sposób odmówić sobie przyjemności posiadania w domu jednorodzinnym przeszklonych ścian, dających możliwość podziwiania pięknych widoków za oknem bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Szczególnie, jeżeli wokół domu roztacza się urokliwa działka. W dodatku duże powierzchnie szklane optycznie powiększają pomieszczenia, a tym samym pozwalają na lepsze wykorzystanie światła słonecznego. Z drugiej jednak strony pojawiają się problemy natury użytkowej, w postaci zagrożeń w razie stłuczenia czy w przypadku włamania. Mało urokliwie w takiej sytuacji wygląda okienna krata, która miałaby stanowić środek ochrony antywłamaniowej. Mało tego, pamiętać trzeba, że zamocowana na stałe, nie tylko chroni przed wejściem, ale i przed wyjściem, odcinając na przykład drogę ucieczki w razie pożaru. I tutaj właśnie pojawia się alternatywa dla krat – folie okienne.

Folie okienne po „zamocowaniu” na szybie pozostając niewidoczne, doskonale zabezpieczają dom czy mieszkanie przed aktami kradzieży lub wandalizmu. Przy próbie sforsowania szyby z folią podczas kradzieży występuje dodatkowy efekt zaskoczenia, który wydłuża czas potrzebny na włamanie. Takie przeszklenia trudno będzie złodziejowi pokonać, gdyż dają one czas na interwencję po włączeniu się alarmu. Innym z zadań folii ochronnych jest zapobieganie rozpryskiwaniu się odłamków szkła po rozbiciu szyby. W razie pęknięcia odłamki szkła, dzięki folii, nie rozprysną się na wszystkie strony i nie poranią znajdujących się w pobliżu osób.

A jaka jest rola folii okiennych w zakresie energooszczędności?
Folie okienne zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się (o 80%) i naświetlaniu pomieszczeń, poprzez tłumienie promieniowania słonecznego. Niektóre blokują często w 99,9% szkodliwe promienie UV, które są największym powodem blaknięcia tkanin, mebli i towarów na wystawach sklepowych. Pozwalają przy tym na znaczną redukcję odczuwalnego ciepła, nawet w granicach 10 st. Celsjusza. Jest to szczególnie ważne, jeżeli mamy w domu, wyżej wspominane duże przeszklenia np. w salonie.

To nie wszystko, bowiem za stosowaniem folii przemawia czysta ekonomia. W związku z tym są one uzasadnionym rozwiązaniem wielu istotnych problemów związanych z użytkowaniem każdego budynku. Przezroczysta powłoka pozwala zredukować przebywanie przy sztucznym świetle, a w konsekwencji zapewnia niższe koszty oświetlenia i klimatyzacji czy chłodzenia pomieszczeń, co w efekcie przekłada się na komfortową pracę przy całodziennym naturalnym oświetleniu.

Tyle o zaletach. A czy są jakieś wady? O tym w tekście pt. Foliowe wariacje w oknach.

Brak komentarzy: