wtorek, 4 listopada 2008

Ściana trójwarstwowa - elewacja

Elewację budynku możemy wykonać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie klinkieru, którego zalety przekonują o jego przewadze nad innymi metodami.

Choć pobieżna obserwacja wskazuje, że najbardziej popularnym materiałem elewacyjnym są różnego rodzaju tynki, pamiętać trzeba, że te wybierane są głównie z uwagi na niższą cenę. Nie zawsze jednak ekonomia, jaka za tym rozwiązaniem przemawia, jest tak oczywista. Musimy się bowiem liczyć z faktem, że taka elewacja wymaga konserwacji i okresowego odświeżania powłok malarskich. Tymczasem w przypadku klinkieru wydatek jednorazowy rekompensowany jest brakiem konieczności ponoszenia kolejnych nakładów przez długie lata. Stąd choć elewacja klinkierowa może wydawać się droższa, mimo wszystko jest opłacalna. Tym bardziej, że klinkier ma naprawdę wiele zalet.

Myliłby się ten, kto jeszcze sądzi, że klinkier jest nudny, bo nie pozwala na eksperymenty kolorystyczne. O barwie cegły decyduje skład gliny, a także temperatura spiekania klinkieru. Dzięki temu na rynku dostępne są różne kolory. Najbardziej popularna jest cegła w klasycznych odcieniach czerwieni, niekiedy przechodzących w brązy lub odcienie żółtego. Pojawia się też burgund, niebiesko-brązowy, czarny, szary, a nawet biały. W dodatku kolory są światłoodporne, nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Mnogość barw sprawia, że klinkier można dobrać do każdej bryły domu. W celu osiągnięcia efektu melanżu na całej powierzchni ściany warto wymieszać cegły z kilku palet. Równie naturalnie wygląda klinkier cieniowany. Niekiedy sprawdzają się również kontrastowe zestawienia kolorystyczne, możliwe dzięki cegłom czerwononiebieskim lub czerwonoszarym.

Pomijając jednak kwestie estetyczne, pamiętać trzeba, że klinkier jest niesamowicie wytrzymały, odporny na korozję biologiczną, ogień i mróz. Należy do materiałów budowlanych najbardziej odpornych na warunki zewnętrzne, co w prosty sposób przekłada się na wieloletnią ochronę ściany nośnej przed wpływem promieni słonecznych, opadów, skoków temperatury powietrza. Te nadzwyczajne, a przy tym energooszczędne parametry techniczne zawdzięcza glinie, która jest jego podstawowym składnikiem. Ona też warunkuje właściwy mikroklimat i podwyższone właściwości termoizolacyjne budynku. Dzięki temu ściana trójwarstwowa z elewacją klinkierową to mniejsze koszty ogrzewania zimą i komfortowe warunki latem.

Klinkier jest o tyle ciekawy, że wybierać możemy spośród wielu różnych faktur cegieł gładkich, ryflowanych czy formowanych ręcznie. Różne są też ich rozmiary. To pozwala realizować nawet najbardziej ekstrawaganckie projekty albo postawić obiekt idealnie wtapiający się w istniejącą zabudowę. Dzięki klinkierowi dom może otrzymać wyjątkowy, niepowtarzalny styl.

O klinkierze i innych materiałach elewacyjnych przeczytacie w artykule pt. Ostatni szlif: elewacja budynku.

Brak komentarzy: