czwartek, 6 listopada 2008

Wkręć świetlówkę

Energooszczędne żarówki zadomowiły się już w wielu krajach na całym świecie jako wyraz troski o środowisko naturalne. Teraz szturmować zaczynają Polskę.

Że można było się tego spodziewać, przekonuje nie tylko stwierdzenie ministra Olgierda Dziekońskiego, który jeszcze we wrześniu br. na jednej z konferencji stwierdził, że energooszczędne żarówki są ważniejsze od wchodzącej w życie z nowym rokiem certyfikacji energetycznej budynków. Stosowną dyrektywę dotyczącą oszczędzania energii wprowadzi na początku 2009 r. Unia Europejska. Zmiany będą dotyczyły szkół, urzędów, zakładów przemysłowych i ulicznych latarni, a na wymianę żarówek UE da nam osiem lat. Celem operacji jest oszczędzanie energii. Według Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting, wymiana żarówek pozwoli na zmniejszenie jej zużycia o ok. 20 proc.

Z tymi zmianami próbuje oswoić Polaków Greenpeace w oparciu o zainaugurowaną dziś kampanię RE-Generacja, która ma przekonać nas do wymiany tradycyjnych żarówek na energooszczędne. W ramach projektu, Greenpeace zamierza w 8 największych miastach Polski tłumaczyć, jak wymieniając oświetlenie możemy przyczynić się do powstrzymania zmian klimatycznych.


Jednocześnie wraz z rozpoczęciem kampanii ruszyła strona internetowa www.wkrecswietlowke.pl, na której możemy przekonać się, jakie oszczędności przynosi wymiana jednej choćby tylko żarówki. Kampania ta, oprócz wymiaru czysto praktycznego, jakim jest redukcja emisji dwutlenku węgla, powstającego podczas produkcji energii, ma także na celu pokazanie politykom, że Polacy czują się odpowiedzialni za los ziemi i oczekują od nich właściwych decyzji podczas negocjacji klimatycznych, które odbędą się w grudniu tego roku w Poznaniu.

Wg szacunków Greenpeace, w Polsce świeci około 240 milionów żarówek. Wymiana tylko połowy pozwoliłaby na oszczędności rzędu 3 miliardów złotych rocznie na rachunkach z prąd. A jest to przecież stosunkowo prosty a przy tym opłacalny sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i zaoszczędzenie pieniędzy.

O energooszczędnym oświetleniu można przeczytać tutaj.

Brak komentarzy: