poniedziałek, 17 listopada 2008

Wentylacja zgodnie z prawem

Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne to ulubione miejsca osadzania się bakterii, grzybów, kurzu i pyłu. Jak bardzo negatywnie wpływa to na jakość powietrza, którym oddychają ludzie przebywający w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto zatem zadbać, aby kanały wentylacyjne były wolne od czynników powodujących zagrożenie dla naszego zdrowia. Czyste powietrze pozwoli nam bowiem uniknąć takich dolegliwości jak alergie, podrażnienie oczu, bóle głowy, katar, zmęczenie, mdłości. Warto też pamiętać o możliwości zakażenia pałeczkami Legionella, które występują między innymi w urządzeniach klimatyzacyjnych i wywołują legioneliozę, obawiającą się najczęściej jako ciężkie zapalenie płuc.

Przypadłości zdrowotne to jednak tylko jedna strona medalu, inna sprawa, że osadzające się często w kanałach wentylacyjnych substancje mogą być źródłem pożaru. Wśród czynników powodujących takie zagrożenie jest pył, tłuszcz z instalacji kuchennych, włókna ubrań itp. Ryzyko oczywiście można zminimalizować regularnie czyszcząc systemy wentylacyjne, które dzięki temu będą mniej narażone na awarie i zwiększy się ich żywotność.

A piszemy o tym nie bez powodu. Już za kilkanaście dni, 1 grudnia br. wchodzi obowiązek czyszczenia przewodów wentylacyjnych w obiektach użyteczności publicznej. Takie czyszczenie ma się odbywać raz na pół roku, a w niektórych przypadkach nawet częściej. Koszt czyszczenia 1 m2 wentylacji to 50-70 zł, a na przykład w szpitalach takich m2 jest cała masa. Pamiętać też trzeba, że wentylacja i klimatyzacja w domach prywatnych również spełniać powinna określone warunki, umożliwiające okresową konserwację, naprawę czy czyszczenie.

Najważniejsze zasady można zawrzeć w kilku zdaniach, które ograniczają zastosowanie systemów wentylacyjnych z uwagi na sposób ogrzewania budynku. I tak w przypadku wszelkich palenisk na paliwo stałe, kominków, gazowych podgrzewaczy wody z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin może być stosowana tylko wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna (zrównoważona) - zapis z polskiej normy PN-83 B-03430. Dodatkowo często w innych przepisach podkreślane jest, że w przypadku urządzeń gazowych nie wolno stosować wentylacji mechanicznej wyciągowej.

Według prawa budowlanego w budynkach jednorodzinnych można stosować wentylację naturalną lub mechaniczną. Systemy wentylacji mechanicznej wywiewnej wytwarzają w pomieszczeniu dość znaczne podciśnienie. Z tego względu nie mogą być stosowane w mieszkaniach wyposażonych w palenisko na paliwa stałe, kominki lub gazowe podgrzewacze wody z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin. Niestosowanie się do tego przepisu może powodować odwrócenie ciągu w przewodach spalinowych i rozprzestrzenianie się produktów spalania po całym mieszkaniu i w konsekwencji zagrażać zdrowiu, a nawet życiu mieszkańców. Tu wentylacja może być albo grawitacyjna albo mechaniczna, ale tylko typu nawiewno-wywiewnego. Nie można więc stosować wentylatorów w kanałach wywiewnych.

Najważniejszym obowiązującym w Polsce dokumentem prawnym są przepisy związane z wentylacją pomieszczeń. Jakie to przepisy? Przeczytacie w artykule pt. Przepisowa wentylacja.

5 komentarzy:

Unknown pisze...

Chciałbym się dowiedzieć na jakie rozporządzenie podaje się autor bloga, twierdząc, iż od 1 grudnia należy czyścić przewody wentylacyjne w budynkach użyteczności publicznej raz na pół roku, a nawet i częściej. Z mojej wiedzy wynika, że w sprawie czyszczenia przewodów wentylacyjnych uregulowana została jedynie sytuacja z Zakładami Opieki Zdrowotnej i mam tu na myśli Rozporządzenie Ministra Zdrowia
z dn. 10.11.2006 r.w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urzadzenia zakładu opieki zdrowotnej na podstawie art. 9 ust. z dn. 30.08.1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91 poz. 408 z późn. zm.)

Rozdział 6. Wymagania dotyczące Instalacji

§ 50. Instalacje i urzadzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny podlegać okresowemu czyszczeniu nie rzadziej niż co 24 m-ce. Dokonane czynności powinny być udokumentowane.

Jeśli jestem w błędzie to proszę o sprostowanie.

koga pisze...

Również ja pytam autora ponieważ nawet w linku nie znalazłem informacji. Przepisy czyszczenia wentylacji i klimatyzacji dotyczą placówek zdrowia.
Fakt że wszędzie warto je czyścić raz w roku.

Dawid Podolski pisze...

Samo założenie wentylacji czy klimatyzacji jest faktycznie super pomysłem. Jednak należy mieć na uwadze to, iż tego typu urządzenia wymagają regularnych przeglądów, aby sprawowały się dobrze. W moim przypadku czyszczenie wentylacji https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-warszawa/ jest dokonywane regularnie i zawsze mam świeży dopływ powietrza.

El San pisze...

Teraz buduje się głównie ekologicznie. Ludzie myślą przyszłościowo i jest to bardzo dobre, także i dla środowiska

Rekuperatory pisze...

Bardzo ciekawy wpis. Również uważam, że przewody instalacyjne należy czyścić bo w przeciwnym wypadku może mieć to negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto zaznaczyć, że prawidłowa wentylacja ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, a wiele osób nie zwraca na to większej uwagi. Nie należy tego bagatelizować