poniedziałek, 24 listopada 2008

Ekrany za grzejnikami

Pierwsze przymrozki i śnieg za oknami sprawiają, że chronimy nasze mieszkania i domy przed zimnem. Jak zrobić to niskim kosztem i niewielkim wysiłkiem? Rosnące od dłuższego czasu ceny energii i surowców zmuszają nas do oszczędzania energii i przykręcania grzejników. Co jednak zrobić, gdy w domu zimno?

Niestety trochę za późno na decyzje o gruntownej termomodernizacji budynku, docieplenie styropianem sufitu w piwnicy czy strychu należało wykonać latem lub wczesną jesienią. Teraz co najwyżej możemy na szybko wymienić jeszcze okna i drzwi, bo to fachowcom nie powinno zająć dłużej niż kilka godzin. Jeśli jest to dla nas za duży wydatek, można po prostu uszczelnić stare, przyklejając uszczelki z gumy lub gąbki. Z pewnością jednak należy się z tym pośpieszyć, gdyż uszczelek nie należy przyklejać w czasie mrozów.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie pieca i takie wyregulowanie go w czasie spalania węgla, by temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych wynosiła 20-22 stopnie. Grzejąc intensywniej doprowadzamy do stanu, kiedy temperatura na grzejnikach wynosi 70-90 stopni, a w mieszkaniu 25-28stopni. Niestety to ciepło jest zdradliwe, bo rozgrzani, częściej wietrzymy pomieszczenia, wypuszczając tym samym ogrzane powietrze. W dodatku dochodzą problemy zdrowotne, związane ze znacznymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz mieszkania.

Najlepszą i najszybszą metodą ograniczania strat ciepła mogą stać się ekrany zagrzejnikowe. Chronią one przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku i ucieczką ciepła na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne, jeśli grzejnik schowany jest we wnęce, czyli ściana w tym miejscu jest cieńsza. Folia aluminiowa ekranu odbija promieniowanie cieplne, a styropian izoluje nie dopuszczając do ogrzewania ściany.

Do wyboru dostępne są ekrany zagrzejnikowe różnej wielkości. Zaznaczyć też trzeba, że ich działanie w zależności od budowy, też jest inne. Ekrany mogą bowiem absorbować ciepło, spotkać możemy też folie refleksyjne. Te zabezpieczając mieszkanie przed przenikaniem ciepła, mogą jednocześnie wzmocnić lub osłabić moc cieplną grzejnika.

Szerzej na ten temat piszemy na portalu TermoDom.pl w artykule: Ekrany zagrzejnikowe.

Brak komentarzy: