czwartek, 30 października 2008

Coraz droższa woda

Ostatnio pisaliśmy o podwyżkach energii, gazu i innych surowców energetycznych, wykorzystywanych na ogrzewanie domu. A już wkrótce należy się spodziewać wzrostu cen wody - nawet czterokrotne.

Wg prognoz Banku Światowego stale rośnie globalne zapotrzebowanie na wodę. Deficytem zagrożone są zwłaszcza Chiny, Indie oraz kraje pustynne Bliskiego Wschodu. Jednak problem dotknąć może też kraje europejskie: Niemcy, Danię, Polskę i Ukrainę, które mają jedne z najmniejszych na świecie odnawialnych zasobów wody słodkiej.
Już dziś statystyczny Polak zużywa przeciętnie 190 litrów wody na dobę, wynika z danych Greenpeace, a to o kilkadziesiąt litrów więcej niż w przypadku naszych europejskich sąsiadów. Jednak wkrótce się to zmieni, choćby za sprawą wymogów unijnych. Polska zobligowana jest przecież do wypełniania zobowiązań unijnych w zakresie modernizacji gospodarki wodno-ściekowej. Jeśli do 2015 roku nie wywiążemy się z przyjętych przez nasz kraj zadań, to niezbędne koszty prac modernizacyjnych będą musieli pokryć wszyscy odbiorcy. To oznacza, że nadszedł czas, by zacząć oszczędzać wodę.

Wprawdzie oficjalne statystyki wskazują, iż zużycie wody w Polsce spada w ostatnich latach o około 3 proc. rocznie, to jednak podwyżki i tak są nieuchronne. Nieuniknione, bo napędzane koniecznością realizacji inwestycji, które mają w ciągu najbliższych siedmiu lat podnieść jakość wody w kranach i ścieków po oczyszczeniu do poziomu norm unijnych. A to nie tylko ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, ale i koszt, szacowany przez Wodociągi Polskie na około 60 mld zł. Okazuje się też, że środki na te inwestycje w większym zakresie niż pierwotnie planowano, znaleźć muszą samorządy. W związku z tym w najbliższych latach może dojść do skokowych wzrostów cen wody i oczyszczania ścieków, które zdrożeją nawet czterokrotnie, o czym informowała ostatnio Gazeta Prawna.

Warto już teraz zacząć zmieniać swoje nawyki i racjonalnie używać wodę w naszych domach. Jak to robić – praktyczne porady znajdziecie w artykule pt. Woda jak złoto.

Brak komentarzy: