wtorek, 21 października 2008

Skuteczna walka z wilgocią

Poprawa energooszczędności budynku nie zawsze wymaga ogromnych nakładów finansowych w procesie kompleksowej termomodernizacji. Czasem wystarczy impregnacja silikonowa ścian.

Ta mało skomplikowana, a zarazem skuteczna metoda pozwoli poprawić parametry termiczne ścian, zabezpieczając je jednocześnie przed wilgocią. Jak bardzo jest to istotne, nie trzeba chyba szczegółowo tłumaczyć. Starczy powiedzieć, iż wilgoć jest jednym z najbardziej destrukcyjnych czynników mających wpływ na trwałość konstrukcji budynku. Może bowiem prowadzić nie tylko do biodegradacji zastosowanych materiałów budowlanych, ale i obniżenia komfortu użytkowników zawilgoconych pomieszczeń, nie mówiąc już o groźnych dla zdrowia czy nawet życia pleśniach i grzybach, rozwojowi których sprzyja właśnie wilgoć.

Jednak innym poważnym skutkiem zawilgocenia ścian budynku jest obniżenie jego termoizolacyjności. W konsekwencji obiekt taki potrzebuje więcej energii do ogrzania wnętrza, co widocznie przekłada się na wysokość kosztów eksploatacyjnych.

Aby temu zapobiec, ściany impregnuje się, stosując odpowiednie preparaty, nazywane ogólnie impregnatami hydrofobowymi. Zabieg ten określa się mianem hydrofobizacji. Metoda ta, z powodzeniem stosowana od wielu lat, znakomicie zabezpiecza materiały budowlane przed nadmiernym wprowadzeniem do nich wody. Polega na pokryciu impregnatem (natryskowo, pędzlem, wałkiem) zabezpieczanej powierzchni. Użyty preparat impregnujący wniknie w przypowierzchniową warstwę materiału, a po odparowaniu pozostawi w niej środek czynny, który pokrywając kapilary materiału nada im właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że materiał nabierze zdolność odpychania cząsteczek wody, przy jednoczesnym zachowaniu zdolności dyfuzji pary wodnej.

Impregnacja hydrofobowa umożliwia zwiększenie trwałości zabezpieczonego materiału czy nadanie odporności na korozję biologiczną. Daje też inne wymierne korzyści w postaci zmniejszonych wydatków na ogrzewanie obiektu. Zastosowanie odpowiednio dobranej impregnacji obiektu, może doprowadzić do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie nawet o 20-30%, w stosunku do elewacji nieimpregnowanej.

Więcej w artykule pt. Silikonowa impregnacja = ciepło dla portfela.

Brak komentarzy: