wtorek, 28 października 2008

Ceny nośników energii

Wg danych GUS ceny energii systematycznie rosną. Od początku tego roku, nośniki energii podrożały przeciętnie o 1,1 proc. W tym opał - o 4,4 proc., a energia cieplna - o 0,6 procent. W dodatku to jeszcze nie koniec. Coraz bardziej realna staje się dla wielu z nas wizja niedogrzanych mieszkań.

Portal Money.pl pokusił się o wyliczenie, ile zapłacimy w tym sezonie za ogrzanie mieszkania. Uwzględniono oczywiście sposób ogrzewania. Ze wstępnych tylko wyników wyszło na to, że różnice w wydatkach sięgają nawet ponad 100 procent!

Przeanalizowano koszty energii związane z ogrzaniem budynku o mocy szczytowej po stronie instalacji wynoszącej 20 kW, co odpowiada budynkowi średniej wielkości, o średniej izolacyjności i o oknach średniej jakości lub średniemu domowi jednorodzinnemu wykonanemu w dobrych technologiach energooszczędnych.

Z zestawienia Money.pl wynika, że zdecydowanie najtańszy jest węgiel. Właściciele lokali, którzy stosują to paliwo zapłacą za ciepło ponad dwa razy mniej niż ci, którzy mają ogrzewanie olejowe lub elektryczne.

Oczywiste jest, że sporym zainteresowaniem cieszą się różne tanie rodzaje węgla, np. ekogroszek i miał. Nieco mniejszym ogrzewanie gazowe i olejowe, co związane jest z wyższą ceną tych surowców. Najdroższe ciepło jest wytwarzane z energii elektrycznej.

Należy jednak pamiętać, że tradycyjne nośniki energii - węgiel, drewno choć są najtańsze, to odchodzą do przeszłości. Czas obecnie na źródła alternatywne - pompy ciepła, energię słoneczną, czy wiatrową. Niestety ze względu na wysokie koszty budowy i montażu są one wciąż raczej ciekawostką niż chętnie i masowo stosowaną technologią.

Aktualne ceny surowców sprawdzić można w przygotowanym zestawieniu: Ceny energii i innych surowców energetycznych - X 2008.

Brak komentarzy: