środa, 30 lipca 2008

Solary w ataku

Już nie tylko prywatni inwestorzy, ale także deweloperzy i gminy wykorzystują kolektory słoneczne w realizowanych budynkach.

Jeszcze kilka lat temu uważane za drogie i nieefektywne kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularne w polskim budownictwie. Inwestorzy upatrują w nich szansę na oszczędności w przyszłych kosztach zużycia energii, deweloperzy – chcą w ten sposób odróżnić swoje oferty od konkurencji i utrzymać na wysokim poziomie ceny sprzedawanych mieszkań czy domów. Także urzędnicy państwowi w bateriach słonecznych widzą szansę na pozyskanie funduszy unijnych w celu przeprowadzania projektów termomodernizacyjnych na terenie swoich gmin. Niezależnie od pobudek, wszyscy decydując się na instalację solarów, bardziej lub mniej świadomie, przyczyniają się do zwiększenia klasy energetycznej inwestycji.

W realizacji inwestycji mieszkaniowych z wykorzystaniem solarów przoduje warszawski deweloper – firma Orco Property Group. Na ośmiu budynkach stawianych na Targówku, woda podgrzewana będzie przez 108 kolektorów słonecznych. Jest to pierwsza tego typu realizacja w Warszawie. Koszt całej instalacji to, jak podaje Dziennik Polska, około 550 tys. zł. Deweloper planuje, że wysokość rachunków za podgrzewanie wody, po zainstalowaniu baterii słonecznych, spadnie o 20%. Koszty instalacji solarnej poniesie nabywca mieszkania - każde z mieszkań zasilanych przez kolektory słoneczne będzie droższe o około 2 tys. zł. Jednak według wyliczeń Orco ta kwota dzięki oszczędności energii zwróci się przyszłym mieszkańcom po trzech latach. Warszawski deweloper nie chce ograniczać się tylko do Stolicy. Już planuje kolejne, podobne inwestycje w Szczecinie.

Drugi aspekt związany z solarami to ich krajowa produkcja. Jak podała Rzeczpospolita, szybko rośnie produkcja polskich paneli słonecznych. Jak szybko i jakie są plany polskich producentów - przeczytaj.

1 komentarz:

Anita Prokop pisze...

A mnie się wydaje, że jednak znacznie większą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne, szczególnie jeśli wyposażone są w magazyny energii https://fiberlink.pl/fotowoltaika/magazyn-energii/ . Dzięki takiej inwestycji można w znacznie większym stopniu mieć darmowy prąd ze słońca, nadprodukcję sprzedawać do sieci i potem za te pieniądze kupować energię jeśli nie jest ona już produkowana przez panele, na przykład nocą czy zimowymi miesiącami.