niedziela, 27 lipca 2008

Solary do lamusa

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom już nie tylko solary umożliwiają korzystanie z energii słonecznej, teraz również fasady mogą ją akumulować.

Poszukiwanie nowych rozwiązań, które byłyby przyjazne środowisku i przyczyniały się w istotny sposób do redukcji emisji gazów powodujących efekt cieplarniany, zaowocowało wprowadzeniem na rynek specjalnych kurtyn i osłon przeciwsłonecznych, zintegrowanych z budynkiem. Ich producent, firma Reynaers Aluminium, stworzyła innowacyjny system, łączący wspomniane osłony Brise Soleil Solar z fotowoltaiczną ścianą kurtynową CW 60 Solar.

Instalacja ta nie tylko akumuluje energię produkując prąd, ale spełnia również szereg funkcji związanych z ochroną i estetyką konstrukcji budynku. Najważniejsze jednak, że taka fasada wykorzystuje bezcenną zieloną energię, podtrzymując tym samym proekologiczny wizerunek firmy, dla której strategia ta stanowi jeden z kluczowych elementów polityki odpowiedzialności społecznej. Doskonałym tego przykładem jest realizacja postulatów budownictwa zrównoważonego: tu bowiem nie ma już miejsca na pokazy rozwiązań, firma po prostu wdraża je w większości swoich inwestycji, zapewniając także oszczędności w postaci produkcji energii. O tym, że jest to możliwe, świadczy fakt, iż na początku 2008 roku, zainstalowano na 16 tys. m2 dachu magazynu centrali firmy w Duffel w Belgii, największą w chwili budowy instalację fotowoltaiczną w tym kraju. Produkuje ona energię zarówno na potrzeby magazynu zakładu, jak również pobliskich osiedli mieszkaniowych.

Jak działa konstrukcja? Wydaje się, że to nic skomplikowanego. W skład CW 60 Solar wchodzą specjalne profile słupów i poprzeczek, rozmieszczonych asymetryczne w celu zapewnienia niezbędnej przestrzeni dla złącza paneli fotowoltaicznych oraz dla umieszczania elektrycznego okablowania, co z kolei umożliwia łatwy montaż paneli. Sam profil słupa fasadowego został natomiast wyposażony w ukryty pod eleganckim profilem wykończeniowym kanał na kable, który biegnie od podłogi do sufitu wewnątrz budynku. Pozwala to na prostą instalację oraz łatwy dostęp w przypadku ewentualnej naprawy w przyszłości. Ponadto nowością są wodoszczelne rozwiązania, a przy tym maksymalizacja pochłaniania światła słonecznego.

Jakie są jeszcze inne rozwiązania i koszty z tym związane? O wszystki przeczytasz w artykule pt. Solary odchodzą do lamusa.

Brak komentarzy: