niedziela, 27 lipca 2008

Docieplenie dachu z głową

Wybór dachu i jego ocieplenia mogą mieć poważne konsekwencje dla użytkowania domu, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że to właśnie przez dach ucieka nawet do 30% ciepła. Ucieczka ciepła przez dach to jeszcze nie wszystko. W lecie ważniejszy jest inny problem - jak zatrzymać ciepło, które pochodzi z promieniowania słonecznego i powoduje zaduch na poddaszu? Za te dwa zagadnienia odpowiedzialna jest izolacja dachu.

Jak uporać się z problemem upałów latem czy chłodu zimą?
Z pewnością najpierw trzeba zastanowić się nad wyborem odpowiednich dla danego rodzaju dachu materiałów izolacyjnych. Nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, czy dach chroniący nasz dom jest płaski czy skośny.

Dach płaski o małym kącie nachylenia, najczęściej poniżej 20 stopni, określany jest jako stropodach. W zależności od funkcji wyróżniamy stropodachy:

- wentylowane, czyli takie, gdzie konstrukcja jest oddzielona od ocieplenia wentylowaną szczeliną powietrzną, a ciągła wymiana powietrza z otoczeniem dzięki otworom wentylacyjnym pozwala na uniknięcie kondensacji pary wodnej i uzyskanie stałej wilgotności;

- niewentylowane, gdzie wszystkie warstwy konstrukcyjne przylegają do siebie.

Mimo łatwości wykonania stropu niewentylowanego, pamiętać należy, że często w tym przypadku ocieplenie ulega zawilgoceniu ze względu na brak dylatacji. Aby temu zjawisku zapobiec wykonuje się tzw. stropodach odwrócony, czyli umieszcza izolację wodo- i paroszczelną na stropie, a dopiero na izolacji przeciwwilgociowej układa się płyty styropianowe.

W domach o poddaszach nieużytkowych ociepla się strop poddasza, natomiast w domach z poddaszem użytkowym izolacji wymaga dach. Ten powinien mieć współczynnik przenikania ciepła maksymalnie U = 0,3 W (m2K). Im niższy ten współczynnik, tym lepsza izolacyjność przegrody. Wynika stąd, że optymalny współczynnik przenikania ciepła U można uzyskać, stosując materiały o jak najniższej λ. Już na etapie opisu technicznego w projekcie powinny być zawarte dane o materiałach izolacji cieplnej. Zły dobór materiału przez wykonawcę może powodować późniejsze problemy z wykonaniem lub trwałością izolacji.

Izolację dachu stanowią:
- warstwa wstępnego krycia, która zabezpiecza przed wilgocią z zewnątrz,
- izolacja cieplna, izolująca od ciepła i zimna, będąca także izolatorem akustycznym,
- paroizolacja, która blokuje dostęp wilgoci z wnętrza domu.

Czym charakteryzują się poszczególne warstwy izolacji dachu przeczytasz w tym artykule.

Brak komentarzy: