sobota, 26 lipca 2008

Nowelizacja prawa budowlanego skróci proces budowlany

Wciąż trwają prace nad projektem nowelizacji prawa budowlanego. Jedną z planowanych zmian jest zastąpienie pozwolenia na budowę rejestracją inwestycji.

Informacji na ten temat udzielił dziennikarzom podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Olgierd Dziekoński na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie.
- Zamiast pozwolenia na budowę proponujemy formułę rejestracji zamierzenia inwestycyjnego, czyli przedstawienie dokumentów w formie oświadczeń projektantów sprawdzających, że projekt spełnia wymogi prawa budowlanego oraz warunki techniczne i jest zgodny z warunkami urbanistycznymi określonymi przez lokalny samorząd – zapowiedział.

Zmiana ta ma przyspieszyć proces inwestycyjny poprzez wyeliminowanie biurokratycznych procedur. Tym samym rejestracja ma być możliwa w ciągu 30 dni, a brak sprzeciwu starosty ma stanowić sygnał do rozpoczęcia budowy. Tu pojawia się pierwszy dylemat inwestorów: jak przy takiej milczącej zgodzie udowodnić, że inwestycja została zarejestrowana. Inna wątpliwość dotyczy sankcji wobec urzędów. Gdyby zakładane terminy nie zostały dotrzymane, zwłoka ze strony odpowiednich urzędów skutkować ma nałożoną na nie karą, i to niemałą, bo w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Jednak przepisy takie w praktyce istnieją od dawna, tyle tylko, że nikt z nich nie korzysta. Stąd inwestorzy nie wierzą, że zmiana przyniesie jakikolwiek skutek.

Oczywiście rejestracja, choć ma być tylko formalnością, dokonywana będzie na podstawie kompletu dokumentów takich, jak: projekt budowlany, oświadczenie projektanta i osoby sprawdzającej o kompletności i zgodności projektu z przepisami, w tym dotyczących warunków technicznych, oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem oraz zgoda urbanistyczna. Dodać należy, że uzyskiwanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu również ma być zastąpione zgłoszeniem warunków zabudowy.

Czy to coś zmienia, skoro już dziś można zgłaszać zamiar budowy nieskomplikowanych obiektów lub wykonanie niektórych robót budowlanych? Odpowiedź jest tutaj.

Brak komentarzy: