środa, 10 września 2008

Energooszczędne okna

Inwestycja w energooszczędne okna jest dobrym pomysłem zarówno na etapie budowy, jak i termomodernizacji istniejącego już budynku. O czym pamiętać, żeby się szybko zwóciła?




Decyzję o wstawieniu okien energooszczędnych podejmujemy zwykle licząc na wymierne oszczędności w trakcie użytkowania domu. Drożejąca energia, coraz to wyższe koszty ogrzewania skłaniają nas do poszukiwania rozwiązań, które w tym pomogą. Odpowiedzią na tego rodzaju oczekiwania jest tak popularne w ostatnim czasie budownictwo energooszczędne czy wręcz pasywne.

Jednak trzeba mieć świadomość, iż nie tylko wybór najlepszych okien ma znaczenie dla oszczędności energii w naszym domu. Równie istotny jest ich właściwy montaż. Najlepiej, gdy wykonuje go doświadczona, autoryzowana przez producenta stolarki, ekipa montażowa. Fachowcy nie dość, że zadbają o poprawne osadzenie okien, właściwie powinni zaizolować wszelkie szczeliny, redukując możliwość wystąpienia mostków termicznych. One właśnie są odpowiedzialne za znaczne straty energii w budynku. Zwrócić należy uwagę na trzy elementy: nadproża, ościeża i parapety, tam bowiem najczęściej powstają wspomniane mostki termiczne.



W przypadku nadproży za powstawanie mostków termicznych odpowiada niejednorodność ściany: przez żelbet przenika więcej ciepła niż przez jej pozostałą część. Dlatego tak ważne jest ocieplenie nadproży oraz styku nadproża z oknem, szczególnie w przypadku ścian dwuwarstwowych. Częstym błędem wykonawczym jest też nieprawidłowe ułożenie izolacji w tym miejscu lub jej brak. Bywa również, że sam projekt przewiduje zbyt cienką warstwę ocieplenia, która powinna wynosić min. 10-12 cm.

Innym częstym błędem podczas montażu drzwi i okien jest ich nieprawidłowe umieszczenie - zbyt blisko zewnętrznej albo wewnętrznej krawędzi muru, co sprawia, że przez ścianę wokół ościeżnicy ucieka zbyt wiele ciepła. W przypadku ścian dwuwarstwowych często izolacja kończy się nad ościeżnicą, ocieplone jest tylko lico muru. Tymczasem powinna ona zachodzić na ramę okienną i tworzyć węgarek, by nie następowała w tym miejscu ucieczka ciepła.

Wreszcie problemy wystepują na skutek wadliwie zamocowanych parapetów. Nieprawidłowe zaizolowanie szczeliny pod oknem, pomiędzy parapetem zewnętrznym a wewnętrznym, także powoduje powstanie mostka termicznego. Równie częstym błędem jest zbyt głębokie wsunięcie parapetów wewnętrznych pod ościeżnicę, a ryzyko powstania mostka liniowego dodatkowo zwiększa użycie materiałów „zimnych”, takich jak kamień naturalny czy lastriko.

Szerzej na temat energooszczędności okien piszemy na portalu TermoDom.pl w artykule: Jak wybrać energooszczędne okna?

Brak komentarzy: