środa, 8 kwietnia 2009

Przeszklone apartamentowce

Systemy fasad aluminiowych, tak modne w przypadku budynków publicznych, zyskują na popularności w polskim budownictwie apartamentowym. Funkcjonalność i wysoki standard użytkowy profesjonalnej stolarki aluminiowej oraz jej nowoczesne piękno przy wysokiej funkcjonalności to atuty, którym nie sposób się oprzeć.

Technologia budowania w aluminium to wbrew pozorom nie jest zjawisko obce w Polsce. Początki używania tego materiału na rodzimym gruncie przypadają już na przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Niemal do połowy lat 90-tych aluminiowe okna, drzwi i fasady były stosowane wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej ze względu reglamentację surowca. Aluminiowe elementy osłon budynków traktowane jako prestiżowe, nie były jednak atrakcyjne ze względu na masywne, surowe kształty, bardzo słabą izolacyjność cieplną, toporne okucia i słabe zabezpieczenie powierzchni przed oddziaływaniem środowiska. Najnowsze techniki wytwarzania profili aluminiowych, zapewniają dużą dowolność architektoniczną, połączoną z wysokimi walorami użytkowymi. Tak zwane ciepłe aluminium, zapewniające użytkownikom wysoki komfort cieplny zadecydowały o szerokim stosowaniu fasad, okien i drzwi aluminiowych nie tylko w biurowcach, lecz także w budownictwie apartamentowym. Takie konstrukcje z rozmachem powstają obecnie w wielu miastach Polski: w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.



Oryginalny projekt architektoniczny i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne stanowią gwarancję sukcesu finansowego inwestycji budowlanej. Coraz więcej realizacji z naszego rynku i z rynków innych krajów europejskich poświadcza prawdziwość tej tezy. Jednym z najciekawszych przykładów udanej inwestycji z ostatnich lat tworzonej właśnie w oparciu o tą tezę jest apartamentowiec Sonnenfeld, znajdujący się w niemieckim mieście Ulm.

Brak komentarzy: