czwartek, 2 kwietnia 2009

Membrany dla śmiałej architektury

Stropodach jest w ciągu roku narażony na działanie promieni słonecznych, korozję biologiczną i mechaniczne uszkodzenia w stopniu wyższym niż dach skośny. Z tego powodu materiały stosowane do jego budowy powinny mieć najwyższą jakość i bogate cechy użytkowe.

Dachy płaskie to w przypadku budynków o dużym gabarycie powszechnie stosowane rozwiązanie ze względu na łatwość konserwacji oraz brak ryzyka zerwania pod wpływem działania silnego wiatru. Inwestorzy cenią go ze względu na szerokie możliwości kształtowania – można tu wymienić na przykład cieszące się dużym zainteresowaniem „zielone dachy”. Pomimo faktu, że taka konstrukcja zadaszenia jest znacznie starsza niż wersja spadzista, nadal przysparza ona konstruktorom problemów - są nimi szczelność pokrycia i podatność na obciążenie śniegiem.
Obecna technologia budowlana pozwala na wznoszenie konstrukcji bez trudu przenoszących ciężar śniegu, jednak rozwiązania materiałowe nadal pozostają dylematem. Utrzymująca się na płaskich powierzchniach dachowych woda oraz intensywna aktywność słoneczna czynią w pokryciu duże spustoszenia. Na rynku dostępna jest cała gama materiałów izolacyjnych – pap bitumicznych oraz membran. Aby dach spełniał swoją funkcję przez długie lata, nie generując wysokich kosztów, należy wybierać najwyższej klasy materiały uszczelniające. Jakie? Na przykład membrany Barrier TPO firmy Tegola, które sprawdzają się na każdym dachu, nawet stadionu Uniwersytetu w Phoenix w USA.

1 komentarz:

Kamil pisze...

Jeżeli chodzi o materiały izolacyjne, to mi często przydają się oringi gumowe https://powerrubber.com/kat/oringi-gumowe/. Za ich pomocą z łatwością można zabezpieczyć wiele ruchomych, jak i stałych elementów urządzeń przy których pracuję. Z względu na swoje właściwości oringi mają wiele zastosowań w różnych branżach. Zdecydowanie warto jest mieć je pod ręką.