poniedziałek, 23 marca 2009

Dom jednorodzinny dla osób niepełnosprawnych

Dużo się pisze o projektach domów gotowych. Na rynku mamy ich pełny wybór: domy drewniane, domy nowoczesne, domy tradycyjne, domy małe, domy energooszczędne, domy rodzinne itd. Jednak niewiele pracowni może się pochwalić kolekcją projektów gotowych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Bo dom dla osoby niepełnosprawnej musi odznaczać się dostępnością – brakiem barier w poruszaniu się wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. System komunikacji powinien być funkcjonalny, aby ułatwiać swobodę ruchu osobie niepełnosprawnej. Sterowanie instalacjami wewnętrznymi takimi, jak ogrzewanie, wentylacja, elektryka powinno być zlokalizowane na poziomie dostępnym na przykład z wózka inwalidzkiego.

Furtka lub brama umożliwiająca wjazd na posesję wózkiem inwalidzkim powinna mieć odpowiednią szerokość w świetle przejścia, czyli minimum 90 cm. Dojście do domu powinno posiadać obniżony krawężnik, co umożliwi nieskrępowane poruszanie się wokół budynku. Zamiast po schodach osoba niepełnosprawna do budynku powinna wchodzić po specjalnej rampie. Drzwi wejściowe również powinny być o odpowiedniej szerokości, a powierzchnia wejścia antypoślizgowa. Właściwa szerokość dotyczy też drzwi wewnętrznych. Ponadto wewnątrz domu nie mogą występować różnice w poziomie podłóg ani progi. Otwory okienne dobrze gdyby mogły być otwierane w ułatwiony sposób.
Łazienka bez barier to odpowiednia przestrzeń manewrowa ok. 1,5 metra, czyli pełny obrót wózka inwalidzkiego. Inne urządzenia na wyposażeniu łazienki takie jak poręcze czy obniżone umywalki również nie mogą być przeszkodą do wykonania manewru na środku pomieszczenia.

O wszystkich ułatwieniach w domu dla osób niepełnosprawnych trzeba myśleć już na etapie projektu domu. Przeróbki po wybudowaniu są kosztowne i często już niemożliwe. Szukając gotowego projektu domu bez barier warto zajrzeć do katalogu lub na strony www pracowni ARCHETON – jej projekty były wielokrotnie wyróżnianie za nowatorstwo technologiczne i funkcjonalne, czyli za uwzględnianie potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych.

Brak komentarzy: