wtorek, 27 lipca 2010

Budowa domu po skandynawsku

W zachodniej Europie w technologii modułowej budowane są szpitale, szkoły i dworce kolejowe - w Polsce system dopiero raczkuje. W podwrocławskich Bielanach powstaje wielorodzinny dom, który jest tańszy od tradycyjnych domów, oddany zostanie w ekspresowym tempie i będzie przy tym energooszczędny. Choć to jedna z pierwszych tego typu inwestycji w pobliżu stolicy Dolnego Śląska – podobnie jak w Skandynawii, wkrótce może zyskać ogromną popularność.

Zachodnia technologia w Bielanach Wrocławskich
Prace budowlane ruszyły w czerwcu tego roku. Zgodnie z planem, inwestor ma zakończyć budowę we wrześniu. Niezwykła szybkość realizacji osiągnięta zostanie dzięki produkcji gotowych materiałów w fabryce, a następnie odpowiednim złożeniu ich na placu budowy.

- Budowa podobnych budynków zajmuje zazwyczaj 3 miesiące. Wszystko zależy od tempa uzyskania koniecznych pozwoleń oraz oczekiwania na podłączenie mediów, ale w tym wypadku nie mieliśmy z tym problemów – mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu Tektum, wykonawcy budynku.

Dom budowany na Bielanach wykonany jest w technologii od dekad wykorzystywanej w Skandynawii. Tam coraz więcej obiektów użyteczności publicznej wykonywanych jest w taki sposób. Władze gmin łączą w ten sposób mniejsze wydatki ze ścisłym trzymaniem się zaleceń UE, dotyczących ekologii. Zwłaszcza, że tempo prac budowlanych przy tworzeniu takich budynków nie wpływa na jakość i wytrzymałość obiektów.
Obecnie technologia modułowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Zawdzięcza to głównie znacznie niższej cenie domu (nawet o 40%). Do listy zalet można dołączyć także energooszczędność. Zaawansowana izolacja i naturalne materiały pozwalają ograniczyć zużycie energii o ponad 70%.

Postawienie pierwszej kondygnacji budynku w Bielanach zajęło ok. 3 tygodni. Budowa podobnego metrażu w technologii murowanej byłaby w tym samym czasie niemożliwa.
Na teren budowy przywieziono już gotowe ściany, z których wykonane zostanie piętro. Wszystkie zostały wyprodukowane w fabryce w Jaworze (największa ściana ma długość 14 metrów). Budynek będzie miał ok. 350 m2 - docelowo ma służyć czterem rodzinom.

1 komentarz:

Joanna Zadrożna pisze...

W sumie ja raczej wolałam nasze projekty i właśnie w takim stanie na ten moment nasz dom jest budowany. Najbardziej cieszy mnie to, że wybraliśmy firmę https://www.wawerbud.pl/budowa-domu-sso/ która na budowie domów do stanu surowego otwartego zna się znakomicie.