piątek, 26 marca 2010

OLED - technologia z przyszłości

Telewizor, którego ekran będzie niewiarygodnie cienki, niezwykle „plastyczny” i przeźroczysty. Wyświetlacz, który będzie można zawinąć w rulon, albo „świecąca tapeta” - ekologiczne i ekonomiczne światło z pomocą którego można tworzyć nie tylko całe powierzchnie świecące, ale nawet najbardziej oryginalne kształty w pełnej palecie barw. Takie rozwiązania nie są wcale futurystyczną mało realna wizją, ale rzeczywistością, która puka do naszych drzwi.

Organic Light Emitting Diode (znane bardziej jako diody organiczne - OLED) to jeden z obszarów nowej technologii, w którym na przestrzeni kilku ostatnich lat zmiany są najbardziej znaczące. Niezwykle dynamicznie rozwijająca się technologia, wykorzystująca coraz popularniejszą siostrzaną technologię LED bez wątpienia wyznacza nowy kierunek postępu w obszarze światła i elektrotechniki. Diody organiczne powstały w laboratoriach Kodaka już w latach siedemdziesiątych. Najważniejszą cechą OLED jest to, że one same w sobie są źródłem światła. Działają na zasadzie świecenia organicznych związków (polimerów przewodzących), które znajdują się pomiędzy anodą i katodą. Emitują światło gdy przepływa przez nie prąd, kiedy nie są zasilane stanowią przezroczystą substancję. Owa substancja, czyli warstwa organiczna nakładana jest na powierzchnię bazową którą może być statyczne bądź elastyczne podłoże w procesie podobnym do drukowania przez drukarkę atramentową. OLEDy znajdują zastosowanie w elektrotechnice (telewizory, monitory, wyświetlacze) i obszarze oświetlenia. Ich własności, przede wszystkim niewielka grubość, żywe i nasycone barwy oraz elastyczność umożliwiają tworzenie najbardziej oryginalnych kształtów powierzchni świecących. Wspomniana technologia umożliwia konstruowanie nowoczesnych opraw i niekonwencjonalnych instalacji oświetleniowych.

Imponująca instalacja OLED - stworzona przez architektów oświetlenia firmy LichtKunstLicht to jedna z głównych atrakcji na stoisku firmy OSRAM podczas targów Light + Building, która odbywać się będzie od 11 do 16 kwietnia 2010r. we Frankfurcie nad Menem. Odwiedzający stoisko firmy OSRAM będą mogli nie tylko podziwiać platformę, ale także aktywnie doświadczyć, czym jest oświetlenie OLED. Spektakularna instalacja została przygotowana pod kierunkiem prof Andreasa Schulza oraz zespołu pracowni projektowej oświetlenia "LichtKunstLicht. Panele OLED w tej instalacji są rozmieszczone w ścianach, suficie i podłodze. Zwiedzający stoisko firmy OSRAM będą mogli przejść przez instalację i zobaczyć na własne oczy oświetlenie przyszłości.

1 komentarz:

Mateusz Domański pisze...

Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.