wtorek, 20 stycznia 2009

Podwarszawski dom pasywny

W grudniu 2008 roku została zakończona budowa Domu Pasywnego w podwarszawskim Józefowie. Budynek powstał z inicjatywy Wydawnictwa Przewodnik Budowlany. Jego konstrukcja została zaprojektowana przez Barbarę Mendel z pracowni architektonicznej Archon, a następnie zrealizowana we współpracy z firmami budowlanymi.

Podwarszawski Dom Pasywny jest budynkiem wolnostojącym, niepodpiwniczonym i dwukondygnacyjnym. Jego całkowita powierzchnia wynosi 109 m2. Spełniono w nim zasadę buforowego układu pomieszczeń, charakterystyczną dla budownictwa pasywnego: największe pomieszczenie – pokój dzienny o powierzchni 44,3 m2 znajduje się w środku budynku, natomiast mniejsze pomieszczenia – m.in. wnęka kuchenna, toaleta – przy ścianach zewnętrznych. Do południowo-zachodniego naroża przylega wydzielona weranda o powierzchni 15,6 m2. Pozostałą część elewacji frontowej zajmują przeszklone drzwi wejściowe oraz segmentowa brama garażowa. Na piętrze jest tylko jedno pomieszczenie – pokój mogący pełnić funkcję salonu łazienkowego lub sypialni o powierzchni 24,7 m2. Przeszklone pomieszczenia werandy oraz łazienki wraz z zainstalowaniem gruntowego wymiennika ciepła sprawiają, że spełnione jest założenie pokrycia około 40% zapotrzebowania na energię cieplną przez bierne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Uwzględniono również lokalne warunki terenowe – od strony wschodniej (stok wzniesienia) nie ma żadnych otworów w części parterowej, za to usytuowane są okrągłe schody łączące obie kondygnacje.

Spektakularnym, widocznym z daleka elementem, mającym duży wpływ na energooszczędne użytkowanie budynku są przeciwsłoneczne żaluzje BS 100 zainstalowane na przeszklonej fasadzie CW 50-HI - oba systemy opracowane przez Reynaers. Możliwa jest zmiana ustawienia lameli żaluzji w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Są one również wyrazistym elementem dekoracyjnym elewacji budynku.

Ściana osłonowa systemu CW 50-HI, zastosowana na piętrze, stanowi próbę sprawdzenia przydatności dużych powierzchni przeszklonych w budynkach o bardzo niskim zużyciu energii. W domu w Józefowie rozwiązanie to zajmuje prawie całą powierzchnię trzech ścian zewnętrznych pokoju na piętrze.

A już w najbliższy czwartek w trakcie targów BUDMA 2009 odbędzie się konferencja poświęcona budownictwu pasywnemu, „Dom pasywny – inwestycja w przyszłość”. Oprócz szczegółowego omówienia założeń podwarszawskiej inwestycji, konferencja będzie poświęcona trendom rozwojowym budownictwa pasywnego w Polsce, certyfikacji domów pasywnych i związanym z nimi regulacjom prawnym. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną próbki systemów Reynaers dedykowane m.in. pasywnym inwestycjom, które będą do dyspozycji uczestników spotkania. Konferencja odbędzie się 22 stycznia (czwartek), o godz. 12.00 w paw. 14 B, w sali A, na terenie Poznańskich Targów BUDMA.

Zobacz inne ciekawe rozwiązanie – solarowe okiennice.

1 komentarz:

Tomasz Krawczyk pisze...

Remontując mieszkanie, ważne było dla mnie, aby instalacja elektryczna została wykonana profesjonalnie. Dzięki rekomendacji, skorzystałem z usług na http://elektryk-wroclaw.pl/. Ich precyzja i dbałość o detale przekroczyła moje oczekiwania.