Planowanie oświetlenia powinno być przemyślane. Nie tylko wpływa przecież na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Niejeden zresztą potrzebuje czegoś więcej niż zwykłej żarówki w oprawie. Musi bowiem zostać zaspokojona jego potrzeba harmonii czy indywidualne poczucie estetyki. Dlatego też przy zakupie warto wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj-APEU0tWJcxknaUfdmOj0TEuh8TRJNgrXNNluHzGTiAS4fRqrFZGGLGkJwP2HQtJEOb_zjCT-WRwcGxSJ0gBY1jQn-K-3RPhOIW4SGKQqZZ6GrRjCqMC4vwOhLFTlfVEtbc-DtKeven0B/s320/swiatlo.jpg)
To jednak nie wystarczy, bo dużo istotniejsze jest, by dodatkowe punkty świetlne skutecznie spełniały swą rolę: były właściwie rozmieszczone i funkcjonalne. Tę drugą cechę bez trudu można dziś osiągnąć sterując oświetleniem za pomocą pilota. Coraz powszechniej stosowane są też rozwiązania inteligentne: detektory ruchy włączające i gaszące światło, przyciemniacze światła, oprawy dostosowujące natężenie oświetlenia do panujących warunków itp.
Gdy te dwa kryteria zostaną uwzględnione, można jeszcze pomyśleć nad ekonomią oświetlenia. Już nie chodzi tylko o wydatek jednorazowy przy zakupie lamp i świetlówek, ale o długofalowe koszty ich eksploatacji. Dlatego warto wybrać energooszczędne, które dają często czterokrotnie większą ilość światła niż tradycyjne żarówki, przy jednocześnie niższym poziomie poboru mocy. Pamiętać jedynie trzeba, że w przypadku świetlówek z zimnym zapłonem (tańszy typ) istnieje silna zależność między ich trwałością a częstotliwością włączania. Stąd powinny być one stosowane tylko tam, gdzie światło świeci stosunkowo długo i rzadko jest włączane bądź wyłączane.
Na koniec jeszcze rzecz chyba oczywista, dla niektórych może nawet najistotniejsza. Oświetlenie to element wystroju wnętrza, więc jego forma powinna być dostosowana do panującego tam stylu. Światło jest częścią kreacji domu. Oświetlenie punktowe może szczególnie podkreślać nastrój, wybrane elementy dekoracyjne, o czym trzeba pamiętać, wybierając się na zakupy.
Czy będą udane, przekonamy się w krótkim czasie, światło jest nam przecież potrzebne do życia codziennie. Kiedy brakuje go, ogarnia nas przygnębienie, spada wydajność naszej pracy, nie mamy na nic ochoty. Jeśli jest optymalne, czujemy się zdrowsi, pełni energii. Warto więc zapalić światło!
Szerzej o oświetleniu energooszczędnym na portalu TermoDom.pl w artykule: Energooszczędnie, na przekór podwyżkom prądu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz