czwartek, 8 października 2009

Budynek Centrum Nauki Kopernik

W Warszawie trwa budowa Centrum Naukowego Kopernik. Będzie to pierwszy w Polsce tak nowoczesny obiekt, jeśli chodzi o udostępnianie zwiedzającym wiedzy z zakresu współczesnej nauki. Centrum Nauki wyposażone zostanie w interaktywne urządzenia, na których nie tylko dzieci czy młodzież, ale także dorośli zgłębiać będą tajniki wiedzy. Ale zanim to nastąpi - trwa budowa. Projekt budynku powstał w Laboratorium Architektury RAr2 Gilner + Kubec. Budynek Centrum Kopernik będzie się składał z dwóch modułów tworzących literę L oraz planetarium. Oprócz ciekawego planu budynku, siedziba Centrum Nauki będzie posiadała tak charakterystyczne elementy, jak ogród na dachu, Park Odkrywców z edukacyjnymi zabawkami oraz oryginalnym systemem siedzisk i małej architektury, czy planetarium ze szklaną fasadą, podświetlaną po zmroku.
Obiekt powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, nad tunelem Wisłostrady. To determinuje wybór materiałów budowlanych do jego konstrukcji. Konstrukcję nośną budynku stanowią cztery krato-ramy stalowe, które opierają się po dwóch stronach tunelu. Ponadto podstawę budynku stanowić będzie żelbetowa konstrukcja wykonana z betonu sprężonego, na której zostaną umieszczone słupy podpierające stropy w centralnej części budynku.

Straty ciepła budynku ma zatrzymać ściana osłonowa z bloczków YTONG. Bloczki YTONG wybrano jako budulec ze względu na ich znakomite właściwości cieplne, a także, dlatego, że stawia się z nich wysokie kondygnacje bez potrzeby dodatkowych konstrukcji żelbetowych. Również w pomieszczeniach technicznych zastosowano YTONG. W całym Centrum Nauki wykorzystany został szeroki zakres grubości bloczków od 11,5 cm do 30 cm – w zależności od rodzaju ściany.

Już wkrótce Centrum Nauki Kopernik wyznaczać będzie standardy popularyzacji nauki w Polsce. Ale na to musimy jeszcze chwilę poczekać. A tymczasem możemy obejrzeć film z budowy.

Brak komentarzy: