![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh1ch41k5LOw7LlUHoodDB1E2eTitGkBsrUstfiYqcunhaskW80N0et0ed2Z3LFBLN5gdlH3FLzxpXkaIdMuHTmVCFLPIYBYmOavlU-wvlxak-VBwmdfQhhkGXK94Zgmm01hfZRkmyWaoaD/s320/clay-fields-2.jpg)
Dzisiaj został oficjalnie otwarty kompleks eko-domów w Suffolk we wschodniej Anglii. Jak wygląda energooszczędność według wyspiarzy?
Clay Fields to kompleks 26 ekologicznych mini domów. Całość jest projektem Riches Hawley Mikhail Architects i jak mówią sami architekci „Clay Fields łączy w sobie współczesny design, zrównoważone konstrukcje budowlane o niskim zużyciu energii i innowacyjne, lokalne materiały budowlane”.
Pomysł na eko-domy powstał w 2006 roku i był odpowiedzią na brak tanich w utrzymaniu mieszkań dla miejscowej ludności. Dlatego też dystrykt Suffolk ogłosił konkurs na najlepszy projekt. Jednym z wymagań, oprócz energooszczędności, była mała ingerencja projektu w środowisko naturalne. Władzom chodziło przede wszystkim o prostotę i tak zwany eko-minimalizm.
W Clay Fields zastosowano innowacyjnej rozwiązania budowlane, na przykład aplikację Hemecrete® - mieszankę wapna i konopi, która ma za zadanie wychwytywać dwutlenek węgla z atmosfery.
Na każdym etapie budowy były przeprowadzane konsultacje z przyszłymi mieszkańcami. Celem było zachęcenie ludzi do poczucia odpowiedzialności za eko-domy. Zostały rozdane przyjazne dla użytkownika przewodniki pt. „Jak żyć w eko-domu?”, zawierając pomocne wskazówki np. kiedy nie otwierać okien, w celu zapewnienia, że zielone aspiracje projektu będą kontynuowane w praktyce.
Więcej na temat zastosowanych w Clay Fields rozwiązań energooszczędnych przeczytacie w artykule pt. Clay Fields – kompleks eko-domów.
1 komentarz:
Visit this blog. Thank you!
Prześlij komentarz