Natura nieprzerwanie dostarcza ludziom elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, a także podsuwa odpowiedzi, jak rozwiązywać problemy. Wyobraźmy sobie, że łatwo dostępne ciepło, którego tak potrzebujemy w naszych domach, tkwi tuż pod powierzchnią ziemi – jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Tuż pod ziemią, na głębokości 1,5 do 1,8 m panuje stała, dodatnia temperatura na poziomie 10°C. Dzięki zastosowaniu
gruntowego wymiennika ciepła (GWC) możemy tchnąć w nasze zimne „cztery ściany” trochę energii cieplnej zimą, która jest w 100% odnawialna i co najważniejsze – całkowicie darmowa.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj4t6z_hlNYcnjah5r4hAMhXyAg_nfmd9Vnot8LulzIjrUjNFvb7eCNyMp2LyiK_hBVNbxW_H3J68tW9XSNZc9_eej9pc5YyclPwKtjqona2EwzYhysxmGdM1KQGLx3Zpvn2CVdEa4cYTVq/s320/Test_GWC_m.jpg)
Aby przetestować wydajność produktu, firma Dospel przeprowadziła od stycznia do lutego badanie na jednym z opolskich domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej 150m2. Po miesiącu pomiarów rejestratorem pomiarowym HOBO w półgodzinnych odstępach uzyskano bardzo zadowalające wyniki. Pewnego dnia temperatura powietrza zewnętrznego spadła do - 6,8°C. Temperatura glikolu, krążącego w rurach była stała i wynosiła 7°C. Wewnątrz budynku zainstalowano centralę Daytona 350, rozprowadzającą po pomieszczeniu powietrze ogrzane przez GWC. Powietrze wewnątrz budynku ogrzało się z wyjściowego poziomu - 6,8°C do 6,5°C. Świadczy to o bardzo dobrej wymianie ciepła pomiędzy roztworem glikolu w instalacji a ogrzewanym powietrzem.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjs25XppX0aqq4qztcOCxEYz8aXoRuSfQLujGvwLnfMTOSiqHQyWd0y8CijxR2Mvioy8JM1xnIv37swlivbxYLIhUPQYAUoEF3L7MxZYRmPeeagKVpdAlTFKqfBE2T60bUNTHKLv44CNyW5/s320/Schemat_dzia%C5%82ania_GWC_m.jpg)
Gruntowy wymiennik ciepła nie jest nowością, jednak dzięki przeprowadzonym testom można było go ulepszyć. Dzięki separacji powietrza od gruntu wyeliminowany został problem nieprzyjemnych zapachów oraz zarodników pleśni, które wirowały w powietrzu wdmuchiwanym przez wentylator do wnętrza domu. Odporność wężownicy na wpływy mechaniczne daje możliwość poprowadzenia jej nawet pod fundamentami budynku czy pod parkingiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz