Gmina wytwarzająca o 1/3 więcej energii cieplnej niż wynosi całkowite jej zapotrzebowanie, a przy tym tańszej o 25% od tradycyjnych dostaw? Niemożliwe? A jednak!
Jak stymulować rozwój gospodarczy regionu, na przykład biednej gminy bez szans na dotacje? Na te pytania można znaleźć odpowiedź podczas warsztatów organizowanych przez Centrum Środowiska i Rozwoju w Warszawie, które prowadzone są w Austrii w gminie Guessing. Bo właśnie tam znaleziono sposób i z najbiedniejszej austryjackiej gminy stworzono energetycznie samowystarczalną gminę, która zarabia na energii cieplnej i jest przykładem wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Gmina Guessing w Austrii to małe liczące 4 tys. mieszkańców miasteczko w południowym Burgenlandzie, w latach 90-tych była jedną z najbiedniejszych gmin w Austrii, w której "brakowało strukturalnego profilu gospodarki rolnej oraz infrastruktury komunikacyjnej i logistycznej". W 1990 r. Rada Gminy zadecydowała o wprowadzeniu energetycznego autarkizmu (samowystarczalności) i całkowitym przestawieniu się gospodarki na lokalne energie odnawialne, w wyniku czego powstało naukowe Centrum Technologiczne.
W tej chwili na terenie gminy Guessing działają trzy elektrociepłownie wytwarzające energię elektryczną, której ilość przewyższa prawie o 1/3 całkowitego zapotrzebowania gminy na energię. W gminie organizowane są także warsztaty studyjne odnośnie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Więcej o historii gminy Guessing przeczytacie w artykule pt. Energia odnawialna w rozwoju gminy.
sobota, 16 sierpnia 2008
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz